پیغام نویسنده وبلاگ :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وب سایت من خوش آمدیدخوشحال می شم برای هرچه بهتر شدن مطالب وب سایت، از نظرات و پیشنهادات سازنده شما استفاده کنم. از شما تقاضا می کنم در بهتر شدن كیفیت مطالب، یاری ام کنید. ممنونم از لطفتون
 
ساعت : 01:50 ب.ظ
نویسنده : چمران


روز هفتم صفر سال 129 ق زمانی که امام جعفر صادق (ع) به همراه خانواده و اصحابشان از سفر حج به مدینه مراجعت می کردند، در مکانی به نام «اَجواء»، کودکی، از مادری به نام حمیده اندلسیه به دنیا آمد که حضرت، نام او را موسی گذاشتند .مهمترین و معروفترین لقب امام موسی کاظم (ع) «کاظم» است. کاظم یعنی فرو خورنده خشم و غضب. القاب دیگر آن حضرت عالم، صالح، باب الحوائج، صابر، امین و زین المجتهدین ، عبدصالح و ابوالحسن می باشد.

امام موسی کاظم(ع) از کودکی در مجلس درس پدر، که مؤسس و رئیس دانشگاه جعفری است، شرکت و جانش را از سرچشمه علوم و معارف اصیل اسلامی سیراب می کرد. در بحث های علمی شرکت می جست و در عین ناباوری اطرافیان، فردی کهنه کار و قوی، اهل بحث و منطق و قادر به اثبات مباحث دشوار و معضل علمی بود. با این که وضع مالی امام جعفر صادق (ع) بد نبود و ایشان می توانست راحت و آسان بخورد و بپوشد و روزگار بگذراند، در جوانی در مزرعه پدر، دوش به دوش کارگران، در برابر آفتاب به کشاورزی می پرداخت.

ایشان  با سر و وضعی آراسته و لباس و جامه ای پاکیزه و مرتب برای دیدار با مردم یا حضور در مجلسِ درس حضور می یافت. لباس آن حضرت از بس نظیف و مرتب بود به نظر فاخر می آمد. کفش آن حضرت تمیز و زیبا و راه رفتنشان نه تند بود و نه کند. سعی و حرکتش موقّرانه و از روی متانت بود. همچنین دارای آوائی خوش در تلاوت قرآن بود. آن حضرت تهیدستان مدینه را شناسایی و شبانه برای آنان پول و چیزهای دیگر می برد. مدت امامت ایشان 35 سال و مصادف با زمام داری غاصبانه چهارتن از بنی عباس بود که عبارتند از منصور، مهدی، هادی و هارون.

وصیت امام کاظم به فرزندانش

روزی موسی بن جعفر (ع) فرزندانش را احضار کرد و به آنان گفت: فرزندانم به شما وصیتی می کنم که هرکس آن را به خاطر سپارد هلاک نشود. «اگر کسی نزد شما آمد و در گوش راستتان حرف زشتی گفت و سپس در گوش چپتان عذرخواهی کرد و گفت: چیزی نگفته، عذر او را بپذیرید.

  می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic