پیغام نویسنده وبلاگ :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی، به وب سایت من خوش آمدیدخوشحال می شم برای هرچه بهتر شدن مطالب وب سایت، از نظرات و پیشنهادات سازنده شما استفاده کنم. از شما تقاضا می کنم در بهتر شدن كیفیت مطالب، یاری ام کنید. ممنونم از لطفتون
 
لایحه دهیاری ها مجددا به دولت ارسال شد
نوشته شده در پنجشنبه 20 خرداد 1395
ساعت : 10:48 ق.ظ
نویسنده : لطف آبادی
 

قائم‌مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از ارسال مجدد پیش نویس لایحه دهیاری‌ها پس از بازنگری و لحاظ نظرات کارشناسی کمیسیون خاص امور کلان‌شهر تهران و سایر کلان‌شهرهای دولت با امضای وزیر کشور به این کمیسیون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، خلیل راحتی با بیان خبر فوق گفت: پیش‌نویس اولیه لایحه دهیاری ها که آذر ماه 1393 با 41 ماده به هیات دولت ارسال شده‌بود؛ طی 25 جلسه در کمیسیون خاص کلان‌شهر تهران و سایر کلان‌شهرهای دولت بررسی و پس از طرح در کمیسیون اصلی مقرر شد با رویکرد تلخیص متن قبلی ارایه شده به هیات دولت، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی موجود و احتراز از ورود دهیاری‌ها به کارهای اجرایی دولتی مورد بازبینی قرار گیرد.

وی افزود: بر همین اساس متن لایحه، مجدداً به وزارت کشور ارسال و با قید فوریت در دستور کار معاونت امور دهیاری‌ها قرار گرفت و پس از تشکیل جلسات متعدد و هماهنگی با معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری، مفاد لایحه بازبینی شد.

راحتی در ادامه توضیح داد: در بازبینی های صورت گرفته ضمن رعایت حداکثری از ظرفیت قانونی موجود، مواد آیین‌نامه‌ای حذف و موادی که مستلزم درج در قانون بود به‌صورت الحاقیه به ماده واحده قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور با 17 ماده تنظیم و در اول خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه کمیسیون خاص امور کلان‌شهر تهران و سایر کلان‌شهرهای دولت ارسال شد.

وی در ادامه گفت: دهیاری‌ها به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی، متولی امور روستاها و دارای ساختار حقوقی نوپا می‌باشند که قوام و ایفای نقش موثرشان در عرصه توسعه روستایی مستلزم پشتوانه‌های قانونی است. نظام حقوقی فعلی حاکم بر دهیاری‌ها دارای ساختاری شکننده بوده و در بسیاری از موارد فاقد ضمانت اجرا می‌باشد و پراکندگی، نواقص و خلاءهای موجود در مقررات جاری مرتبط با امور دهیاری‌ها، این نهاد را در اجرا دچار چالش‌های جدی نموده‌است.

راحتی در زمینه مزایای لایحه دهیاری ها گفت: تصویب این لایحه می‌تواند ضمن تقویت نظام حقوقی دهیاری‌ها، رفع تعارضات و خلا‌ءهای قانونی دهیاری‌ها، موجب تسریع در فرآیند تحقق توسعه پایدار روستایی شود.

وی تقویت سیستم نظارت بر ساخت و سازهای روستایی، تعیین ساز و کارهای وضع و وصول عوارض محلی، نحوه تملک اراضی در مناطق روستایی و ایجاد بسترهای قانونی در این زمینه‌ها را از دیگر موارد پیش‌بینی شده در این پیش‌نویس خواند.

قائم‌مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در پایان، ضمن ابراز امیدواری از تسریع در فرآیند بررسی و تصویب این پیش‌نویس، گفت: با تصویب قانون دهیاری‌ها شاهد افزایش تعامل و هم‌افزایی در عرصه خدمت رسانی به جامعه روستایی کشور خواهیم بود.

1395/03/11


 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic